O obuwiu

Jak kupować obuwie?


Zakup obuwia jest sprawą prostą. Zakup dobrego obuwia już nie koniecznie.

W gąszczu różnych sklepów, marek i fasonów można całkowicie stracić rozeznanie co jest wartościowym produktem a co zwykłym naciąganiem klienta. Należy pamiętać o kilka najważniejszych punktach:

  • nigdy nie spiesz się z zakupem !
  • Długość stopy mierz przy średnim zmęczeniu. Wielkość stóp zmienia się w ciągu dnia, w miarę upływu czasu i narastającego zmęczenia. Buty mogą okazać się za małe, jeśli zostaną kupione stosownie do długości wypoczętej stopy, która po kilku godzinach chodzenia może puchnąć
  • Długość stopy mierz od środka pięty do końca najdłuższego palca
  • Rozmiar obuwia dobieraj z odpowiednim naddatkiem. Zgodnie z fachowymi opracowaniami wynosi 5% dł. stopy

Używanie i przechowywanie

W trakcie całodziennego użytkowania skóra, z której zrobione są buty, wchłania taką ilość wilgoci, że do jej odparowania potrzeba około 24 godzin. Aby nie narażać butów na długotrwałe zawilgocenie zalecamy nie używać tych samych butów dzień po dniu -zapewni to również większą higienę i komfort użytkowania.

Równie ważny jak konserwacja jest sposób przechowywania obuwia. Jeżeli wiemy, że danej pary nie będziemy używać przez dłuższy okres (np. z powodu końca sezonu), należy ją dokładnie wysuszyć, wypastować, wypchać papierem nadając butom oryginalny kształt a następnie umieścić w pudełku. Tak spakowane buty przechowujemy w suchym miejscu.

Pielęgnacja

Obuwie jest szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych-chemicznych takich jak wilgoć, brud, sól (którą posypuje się chodniki w zimie), oraz mechanicznych jak wielokrotne zginanie i setki tysięcy potarć.
Pamiętaj że właściwa pielęgnacja obuwia przedłuży jego żywotność, oraz zapewni odpowiedni wygląd i podniesie komfort jego użytkowania.

Konserwacja obuwia

Zalecane jest jak najczęstsze pastowanie obuwia. Jest to jeden z głównych czynników pozytywnie wpływający na długość życia obuwia. Pasta zabezpiecza obuwie przed działaniem czynników zewnętrznych tj.: woda, słońce, kurz, brud, powodując, że czynniki te w minimalnym stopniu wywierają wpływ na stan struktury skóry. Przestrzegamy jednak przed stosowaniem wszelkich kremów i past w płynie tzw. samo nabłyszczających (płynnych, nakładanych bezpośrednio na obuwie aplikatorem). Warto wiedzieć, że są to farby, a nie pasty i pomimo tego, iż są łatwe i wygodne w użyciu, posiadają szereg wad. Wysuszają one skórę i pozbawiają ją naturalnego połysku i koloru. Po kilkukrotnym nałożeniu mogą prowadzić do złuszczenia się powierzchni skóry, tym samym powodując pogorszenie wyglądu estetycznego obuwia.